Nie każdy dom musi mieć piwnicę. Może wiesz, może nie, ale tak właśnie jest. To czy będzie ją posiadał zależy od konkretnego projektu. I jeżeli chcemy, by w naszym domu znajdowała się piwnica, to trzeba będzie to uwzględnić już na samym początku. Zdecydowanie w wielu przypadkach będzie to bardzo przydatne i do tego jeszcze opłacalne rozwiązanie, jednak nie zawsze. I dlatego najpierw warto jest to sprawdzić. Są tutaj w końcu pewne ograniczenia. Na to czy w naszym domu da się wybudować piwnicę czy nie wpływ będzie miała działka. Nie każda będzie miała odpowiednie predyspozycje i są tutaj pewno ograniczenia. Jednak zdecydowanie warto to sprawdzić, bo w większości przypadków piwnica jednak nie stanowi problemu.
Piwnica ma wiele plusów. Pierwszym, bardzo oczywistym jest to, że jest dla nas zawsze dodatkowa przestrzeń, którą możemy zagospodarować w dowolny sposób. Tutaj możemy umieścić na przykład spiżarnie, pralnię, własną siłownię, a nawet garaż. Tym samym oszczędzamy bardzo dużo miejsca w górnych partiach naszego domu. Jeżeli mamy jakąś swoją pasję, możemy właśnie tutaj urządzić swój pokój hobystyczny, gdzie w spokoju będziemy mogli się realizować i nikt nam nie będzie przeszkadzał. Dodatkowo, mając piwnicę znacznie ograniczamy stopień przemarzania gruntu. W związku z tym nasz dom nie będzie tracił zimie tak dużej ilości ciepła. W lecie również piwnica będzie sprawiała, że nasz dom będzie miał odpowiednią temperaturę, a nawet w czasie upałów możemy wykorzystać ją jako naturalnie i bez żadnej naszej ingerencji najzimniejsze pomieszczenie w całym domu. Ponadto jeżeli okaże się, że pojawiły się jakieś usterki w instalacji wodno-kanalizacyjnej, to w przypadku gdy mamy piwnicę, będą one nieporównywalnie łatwiejsze do naprawienia. Dzięki niej nawet kominy działają sprawniej.
Jednak dom z piwnicą posiada także wadym, nie ma tak dobrze. Największą jest koszt. Budowa podpiwniczenia zdecydowanie znacznie podwyższa całą inwestycję. Jest to tak jakby dodatkowe piętro. Trzeba będzie stworzyć dodatkowe ściany, stropy, zadbać też o izolację, oraz zatroszczyć się o odpowiednie schody. Koszty tego wszystkiego po zsumowaniu są zdecydowanie duże. Poprzez budowę piwnicy całkowity koszt budowy naszego domu może wzrosnąć aż o 20%. Warto więc dobrze to przemyśleć i zastanowieć się czy nie ekonomiczniej w danym przypadku będzie poszukać innych rozwiązań. Jednak niewątpliwie, jeżeli tylko możemy sobie na to pozwolić, to piwnica to świetna sprawa.