Kiedy budujemy dom, to jedną z naszych pierwszych inwestycji jest jego projekt. Oczywiście zaraz po tym, kiedy nabędziemy własną działkę, na której chcemy go postawić. Projekt możemy stworzyć sami, we współpracy z architektem, ale możemy też kupić już gotowy. I jak to wygląda w tym dokładnie przypadku? Na ile zakup jest dla nas zobowiązujący? Czy nasz projekt możemy zwrócić lub wymienić?
Prawo polskie zajmuje jasne stanowisko w tym temacie. Mówie w sposób oczywisty, że każdy kto zakupi projekt domu, staje się jego konsumentem. Zatem odpowiedzialność od tego momentu leży po naszej stronie. Jednak jest kilka sytuacji, w której możemy wyjść z tej sytuacji obronną ręką. Kiedy? Jeżeli od naszego zakupu nie upłynęło jeszcze 10 dni, mamy prawo aby bez podawania żadnego powodu, móc zwrócić taki projekt. Trzeba będzie tylko złożyć odpowiednie oświadczenie i to wszystko. Jednak bardzo istotne jest to, by projekt ten nie był w nawet najmniejszym stopniu zmieniony. Biuro porjektowe musi mieć absolutną pewność, co do tego, że nie został on skopiowany i my musimy mieć na to dowody. Jednak jeżeli o tym mowa, to każdy firma ma własne zasady i mogą się one bardzo od siebie różnić. Niektórzy przyjmą projekt z powrotem, inni będą robić z tego problem. O szczegóły musisz wypytać odpowiednich ludzi. Ponadto nie może być też widać w projekcie śladów naszego użytkowania. Nie może także być uszkodzony, co chyba oczywiste. Jeżeli pojawiły się już zmiany adaptacyjne, to prawdopodobnie nic już z tym nie zrobimy. Sprawa wymiany wygląda tak, że też decyduje o niej już konkretne biuro. Czasem może się zdarzyć, że wymiana będzie możliwa jedynie za tak zwaną opłatą manipulacyjną i będziemy musieli jej dokonać.
Tak naprawdę w tej sprawie wiele można ugrać, jeżeli tylko mamy dowody na to, że projektu nie skopiowaliśmy, ani nie zmodyfikowaliśmy. Wszystko zależy od firmy, z której pochodzi.