Budowa dachu też wymaga podjęcia kilku istotnych decyzji. Dach pełni bardzo istotną funkcję w całej konstrukcji. I tak naprawdę nawet bez znaczenie pozostaje to czy tylko wymieniasz dachówkę, czy może budujesz od podstaw nowy dom, w każdym przypadku stworzenie dachu rządzi się tymi samymi prawami. Nie możemy tu zapominać o tym, że dach ma chronić nasz dom przed różnego rodzaju warunkami atmosferycznymi. Musi być przede wszystkim bardzo wytrzymały, odporny na wiatr, deszcz, mróz, inne opady. Dach pełni także funkcję izolacji całego budynku. Jeżeli zatroszczymy się tutaj o kilka szczegółów, sprawimy tym samym, że cały budynek będzie dużo bardziej energooszczędny.
Sam materiał dachowy może być wykonany z przeróżnych materiałów. Musimy dokładnie poznać nasze potrzeby oraz zastosowanie każdego z nich, aby móc wybrać coś dla siebie. Materiały dachowe najczęściej wykonywane są z drewna, asfaltu, betonu, gliny i całkiem sporej ilości innych materiałów. Bardzo ważne jest oczywiście to, aby nasz dach pasował do ogólnego stylu domu. Jednak to nie wszystko. Tutaj liczy się jeszcze kilka dodatkowych cech, takich jak właściwości izolacyjne, ogólna masa takiego materiału, jego trwałość, gwarancja.
Powszechnie spotykanym materiałem jest asfalt. Nic dziwnego, bo w końcu jest prawie najtańszym materiałem, a do tego bardzo łatwo się go montuje. Gam kolorystyczna jest tu naprawdę rozległa, mamy więc w czym wybierać. Gwarancja na asfalt jest bardzo korzystna, biorąc pod uwagę to, że materiał naturalnie długo pozostaje w niezmienionej kondycji.
Na naszym dachu możemy położyć też na przykład drewniane gonty dachowe. Tutaj dostępne są kolory raczej pastelowe, więc jeżeli poszukujemy takich odcieni, może być to świetna decyzja. Jeżeli jednak chodzi o montaż dachu drewnianego to wymaga on trochę większych umiejętności. Drewno na dachu przede wszystkim musi oddychać i o to trzeba będzie się zatroszczyć. Trwałość drewna wynosi około 25 lat, dokładnie tak samo jak przewiduje się w przypadku asfaltu. Jednak cena gontów dachowych jest aż dwukrotnie wyższa.